گردشگری

آشنایی با جاهای دیدنی ماسوله

آشنایی با جاهای دیدنی ماسوله

جاهای دیدنی ماسوله رشت, جاهای دیدنی ماسوله و فومن, ماسوله کجاست

عکس جاهای دیدنی ماسوله

نمای زیبای خانه های زرد پلکانی ماسوله با پس زمینه سبز جنگل برای همه شناخته شده است، سفر به این روستای زیبا شما را به اعماق تاریخ ایران میکشاند.

ماسوله با نمای زیبای خانه های پلکانی اش شناخته میشود، در ماسوله سقف هر خانه ، حیاط خانه دیگر است. خانه هایی به رنگ زرد که بالکن هایش پر از گل های شمعدانی است و اطرافش را جنگل های سرسبز و کوههای بلند و آبشار های زیبا فرا گرفته اند. ماسوله آب و هوای دلنشین و مردمی خونگرم و مهمان نواز دارد. جاهای دیدنی ماسوله شمال فضایی رویایی است که جذابیتش شما را بارها به سمت خود خواهد کشید.

ماسوله یکی زیباترین مناطق ایران برای دور شدن از خستگی های روزمره و آرامش گرفتن در دل طبیعت است. اقامت در ماسوله حسی شبیه سفر در زمان و زندگی در دل طبیعت یک قرن پیش در یک روستای تاریخی است که در هیچ کجای دیگر نمیتوانید مشابه آن را تجربه کنید.

جاهای دیدنی ماسوله گیلان, جاهای دیدنی ماسوله با عکس, عکس جاهای دیدنی ماسوله

ماسوله کجاست

ماسوله کجاست؟

شهر ماسوله در مختصات جغرافیایی 48 درجه و 59 دقیقه طول شرقی و 37 درجه و 9 دقیقه عرض شمالی در میان رشته کوههایی زیبا قرار گرفته است. اطراف ماسوله پوشیده از جنگل است و جاده فومن ، راه ارتباطی اصلی آن به حساب می آید.

مسیر جاده ماسوله یکی از زیباترین مناظر طبیعی و جاده های پر پیچ و خم شمال است. برای رسیدن به ماسوله باید خودتان را به فومن برسانید و با طی کردن 35 کیلومتر مسافت به ماسوله بروید.

مساحت شهر ماسوله معادل 100 هکتار است که از شمال ، جنوب و غرب به کوه هایی زیبا و از شرق به دره های سرسبز میرسد.

ارتفاع ماسوله از سطح دریا 1050 متر است.

مهم ترین جاهای دیدنی ماسوله شمال ، ساخت پلکانی این روستا است که باعث تفاوت ارتفاع بسیار زیاد بین بالاترین و پایین ترین نقطه آن ، در حدود 120 متر شده است.

مناطق دیدنی ماسوله, جاهای دیدنی ماسوله, جاهای دیدنی ماسوله گیلان

بهترین زمان سفر به ماسوله

بهترین زمان سفر به ماسوله

برای سفر به ماسوله در فصل بهار و تابستان حتما باید قبل از حرکت جا رزرو کنید.

زمستان شهر ماسوله بسیار سرد و یک ماه آن یخبندان شدید است و تابستان ها معتدل است به همین دلیل خانه ها در بخش جنوبی ساخته شده اند تا حداکثر میزان آفتابگیری را داشته باشند.

در سال حدود 100 روز هوا ابری و مه آلود است که همین هوا زیبایی ماسوله را بیشتر و فضا را رویایی میکند. میانگین دمای هوای سالانه 12 درجه است . خنکی هوا باعث میشود رطوبت زیاد ماسوله ، آزار دهنده نباشد.

خانه های ماسوله دارای دو بخش زمستانی و تابستانی هستند.  اتاق کوچک زمستانی که در عقب خانه قرار داد و نور چندانی به آن نمیتابد و در وسط آن کوره ای برای آشپزی و گرم کردن اتاق ساخته اند. قسمت تابستان نشین که دارای پنجره و ارسی و شیشه های زیبا است که در فصل تابستان استفاده میشود.

فروردین در ماسوله روزهای برفی و بارانی و مه آلود و آفتابی دارد و آسمان اغلب ابری و مه آلود است.

اردیبهشت ماسوله هم ابری است ولی باران کمتری میبارد و زیباترین ماه برای سفر به ماسوله  است و همه جا را گل های خودروی وحشی پر کرده اند و هوش از سر بیننده میبرند.

خرداد ماه روزهایی آفتابی و دلچسب دارد.

تعطیلات نوروز شلوغ ترین زمان مسافر پذیر شهر ماسوله است که از 3 کیلومتری جاده ماسوله،  ترافیک بسیار سنگین میشود.

ماسوله در تعطیلات تابستان نسبتا هوای خنک و ملایمی دارد و پر از گردشگر است و گل های شمعدانی روی ایوان ها منظره ای زیبا برای عکاسی فراهم میکنند.

 ماسوله کجاست, آبشار کوشم ماسوله, بازار ماسوله

پاییز ماسوله

عصرهای فصل پاییز در ماسوله هوا سرد میشود. ازدحام گردشگران در فصل پاییز کمتر میشود و میتوانید از طبیعیت زیبای رنگارنگ پاییز در محیطی دنج و خلوت لذت ببرید. مهریزهای تند و باران های پودری در آبان و آذر تجربه ای دل انگیز برایتان میسازد.

فصل زمستان ، خلوت ترین زمان در شهر ماسوله و بنابراین ارزان ترین زمان برای اقامت  است. زمستان در ماسوله تقریبا همیشه با بارش برف همراه است و جمعیت ماسوله در این فصل نصف میشود و مردمی که به مناطق خوش آب و هواتر کوچ میکنند، خانه هایشان را به مسافران اجاره میدهند. ماسوله گازکشی نیست و برای گرم کردن خانه های ماسوله از کپسول گاز و چراغ های نفتی استفاده میشود.

جاهای دیدنی ماسوله در گیلان

جاهای دیدنی ماسوله در گیلان علاوه بر بافت سنتی و ساخت و ساز پلکانی و تاریخی شامل طبیعت زیبا و بکر ماسوله می شود.

جاهای دیدنی ماسوله گیلان, جاهای دیدنی ماسوله با عکس, عکس جاهای دیدنی ماسوله

آبشار کوشم ماسوله

آبشار کوشم :

بعد از یک ساعت کوهنوردی با شیب ملایم و عبور از چند رودخنه ،  به آبشار کوشم  میرسید که در انتهای تنگه دره جنگلی ماسوله از یک دیوار سنگی به پایین میریزد این آبشار به ارتفاع 30 متر از بالای دیوار سرازیر شده است.

آبشار و رودخانه ماسوله رودخان :

رودخانه ماسوله رودخان از بالادست ماسوله سرچشمه گرفته و از وسط ماسوله به سمت تالاب انزلی روان میشود و شالیزارهای برنج را آبیاری میکند. دو دیوار بلند در اطراف رودخانه برای جلوگیری از طغیان و سیلاب و آسیب رساندن به خانه ها در فصل پر بارش کشیده شده است. با کمی پیاره روی در مسیرخلاف جهت رودخانه به آبشار زیبای 20 متری درنزدیکی پارکینگ ماسوله میرسید.

جاهای دیدنی ماسوله رشت, جاهای دیدنی ماسوله و فومن, ماسوله کجاست

آبشار خرم بو ماسوله

آبشار خرم بو :

در زبان تالشی به صورت ” خربو ” تلفظ میشود. برای رسیدن به این آبشار 20 متری نیاز به راهنمای محلی دارید و به دلیل سختی دسترسی به آن و 2 کیلومتر کوهپیمایی ، کمتر کسی به بازدید از آبشار میرود و به همین دلیل با منطقه ای بکر و زیبا و دست نخورده روبرو خواهید شد.

آبشار توریشم :

حدود 1.5 ساعت با ماسوله فاصله دارد و در یک کیلومتری شهر ماسوله در آخرین دو راهی مسیر به نام دوراهی اشکلت قرار گرفته . یکی از پر آب ترین آبشارهای استان گیلان است که میتوانید در حوضچه های آن آبتنی کنید. با توجه به سیل خیز بودن منطقه در صورتی که متوجه بالا آمدن سطح آب شدید باید بلافاصله از آبشار دور شوید. مسیر رسیدن به آبشار بسیار زیبا و روح نواز است ودر مسیر از دو رودخانه و چشمه های زیادی در وسط جنگل عبور میکنید. برای دسترسی به بالای آبشار به وسایل فنی نیاز خواهید داشت.

آبشار لارچشمه :

پدیده ای زیبا و بی نظیر با ارتفاع 6 متر در  بین درختان سرسبز و انبوه است که قبل از ماسوله در کنار جاده فومن قرار گرفته است. حوضچه های کوچک اطراف این آبشار باعث زیبایی دو چندان آن شده و میتوانید در قهوه خانه ، رستوران و استراحتگاه کنار آبشار استراحت کرده و از زیبایی طبیعت لذت ببرید.

پارک جنگلی ماسوله :

یکی از جاذبه های زیبای ماسوله با چشم انداز کوهستانی و پوشش گیاهی جنگلی متراکم است که آب و هوایی تمیز و خنک دارد. وسعت این پارک و منطقه حفاظت شده حدود 2400 هکتار است و در 35 کیلومتری غرب فومن واقع شده است. انواع درخت فندق ، راش ، توسکا ، ممرز ، درخت آزاد و گیاهان دارویی متنوع در این منطقه دیده میشود. در این پارک جنگلی امکانات رفاهی از جمله رستوران ، دکه و آلاچیق فراهم شده است . مشهور ترین خوردنی این پارک ، آش دوغ است که حتما باید امتحان کنید.

قله شاه معلم :

با ارتفاع 3050 در شمال غربی ماسوله قرار دارد و به نام ” ماسوله داغی ” هم شناخته میشود که دومین قله بلند استان گیلان است . راه سخت و مناظر زیبا و بی نظیرش یکی از جاذبه های مورد علاقه کوهنوردان است.

ییلاق کوبار ماسوله :

مسیر چند ساعته  دیدنی و منحصر به فرد رسیدن به ییلاق کوبار یا کوه روباه با وجود شیب تند بخشی از مسیر ولی مناظری بکر و جذاب برای عکاسی و لذت بردن از طبیعت و پیاده روی برای علاقمندان به طبیعت است. زیبایی مدهوش کننده این ییلاق تمام خستگی های مسیر را از تنتان میزداید.

مناطق دیدنی ماسوله, جاهای دیدنی ماسوله, جاهای دیدنی ماسوله

ییلاق للندیز ماسوله

ییلاق للندیز :

این ییلاق کمتر شناخته شده است ومسیر دو ساعته جنگلی ییلاق جاده ماشین رو ندارد. این ییلاق محل چرای گوسفندان محلی است و منظره ای خارق العاده و آرامشی به یادماندنی دارد.

ییلاق آندره :

در 5 کیلومتری ماسوله و مرز استان زنجان با طبیعیتی بکر و زیبا .

چشمه آب معدنی علی زاخونی :

یکی از پدیده های بینظیر طبیعی که به دلیل بیکربنات موجود در آن به رنگ نارنجی است و به نام چشمه زمزم مشهور است. با وجود مزه تلخ آب ، گفته میشود برای مشکلات گوارشی مفید است. این چشمه در نزدیکی هتل آرام ماسوله قرار دارد و آب چشمه با لوله ای به قطر 8 سانتی متر به خارج از حوضچه میریزد.

موزه مردم شناسی ماسوله :

تنها موزه شخصی ایران است که در سال 1381 توسط فرهان ضرفی ماسوله ای در ورودی شهر تاریخی ماسوله تاسیس شد که در سه بخش مجزا مجموعه ای از اسناد تاریخی ، ابزار و وسایل مربوط به چهار قرن گذشته ماسوله را به نمایش گذاشته است. از جمله کفش های سنتی، کوزه ها، جام ها ، چینه های گلی ، پول های قدمیی ، کتیبه ها ابزار کشاورزی و قیمتی قدیمی.

موزه حیات وحش :

مجموعه ای از 80 حیوان تاکسیدرمی منطقه که در کنار بازار و یکی از خانه های پلکانی ماسوله در منزل شخصی یکی از اهالی واقع شده است. حیواناتی از جمله راسو، گراز، گورکن ، کفتار ، قاقوم ، شاهین ، عقاب، و حتی یک خرس قهوه ای 800 کیلویی و غیره که اغلب آن ها در جاده ها جان خون را از دست داده اند ، در این مجموعه نگهداری میشوند.

موزه میراث فرهنگی :

خانه تاریخی درزی که یادگار دوران پهلوی است و آثاری حرفه ای و سنتی مربوط به دوره قاجار و اسناد مربوط به نهضت جنگل در آن نگهداری میشود.

جاهای دیدنی ماسوله رشت, جاهای دیدنی ماسوله و فومن, ماسوله کجاست

بازار ماسوله

بازار ماسوله :

قلب تپنده ماسوله که در آن میتوانید انواع مربا و ترشی های محلی ، لواشک ، عروسک های کاموایی ، لباس های محلی،  کیف های گلیمی ، آینه های کار شده ، ظروف مسی و سایر صنایع دستی منطقه را خریداری کنید و از خوراکی های خوشمزه و انواع کباب و غذاهای محلی لذت ببرید.

منبع : چه نیوز

تبلیغات
دکمه بازگشت به بالا